تاثیر خرما بر سلامت بدن در ماه رمضان
Posted on: 2022-04-09 Posted by: admin Comments: 0

تاثیرخرما بر سلامت بدن در ماه رمضان

چرا مصرف خرما در ماه رمضان ضروری است؟

خرما از جمله میوه‌هایی است که  سرشار از املاح معدنی بوده و  مصرف آن در رژیم غذایی بسیار توصیه می‌شود. خوردن چند عدد خرما در هنگام سحر و افطار، آهن مورد نیاز شما را فراهم می کند و همچنین خرما به دلیل قند موجود در آن باعث تنظیم قند خون و افزایش سطح انرژی می‌شود.

 روزه داران در ماه رمضان در طول روز دچار افت قند خون شده و همین امر سبب کاهش عملکرد مغز و کسالت و ضعف می‌شود . با مصرف خرما در هنگام سحر می‌توان ذخیره قند خون را بالا برد و با مصرف خرما در هنگام افطار می‌توان به سرعت مواد مورد نیاز بدن را تامین کرد تا ذهن توانایی خود را بازیابد. علاوه بر آن طبع گرم خرما در هنگام بی حالی و افت فشار،  می تواند کارساز باشد.

خرما به طور تقریبی دارای حدودا پنجاه درصد گلوکز و بیست و پنج درصد ساکاروز بوده (میزان گلوکز و ساکاروز بر اساس نوع خرماها متفاوت است) و میزان قابل قبولی کالری به بدن می‌رساند. از همین رو خوردن آن در سحر برای حفظ سلامتی و  انرژی بدن مفید است. در نظر داشته باشید که خرمای خشک، نسبت به خرمای تازه و رطب کالری بیشتری دارد. بنابراین، خرمای کلوته به عنوان یک خرمای نیمه خشک منبع غنی از کالری، فیبر، انواع ویتامین و مواد معدنی از جمله آهن، پتاسیم، کلسیم و سدیم بوده و تاثیر زیادی بر حفظ سلامت بدن در این ماه دارد.

در ماه رمضان مصرف خرما همراه با چای کمرنگ پیشنهاد می‌شود چرا که خرما اثر آنتی اکسیدانی اسید معده را خنثی کرده و علاوه بر هضم آسانی که دارد به بهبود هضم غذا در معده نیز کمک می‌کند.

افراد گاها در ماه رمضان به دلیل کاهش مصرف فیبر در وعده‌های غذایی دچار مشکلات روده‌ای می‌شوند که می‌توانند با مصرف خرما آن را برطرف کنند. خرما به دلیل فیبر بالایی که دارد به پاکسازی روده نیز کمک کرده و فیبر مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. همچنین خوردن خرما سبب تقویت باکتری‌های مفید روده شده و نیکوتینیک موجود در آن نقش موثری در بهبود مشکلات روده‌ای دارد.

خرماهای مغزدار نیز یکی از بهترین انتخاب ها در وعده سحری یا افطاری می باشند. برای مغزدار کردن خرماها می توانید از طعم های آشنا و نوستالژیک مثل گردو، بادام و خلال پسته و یا طعم های ترکیبی و هیجان انگیز که در مقاله دستور تهیه 8 خرمای مغزدار خاصتوضیح داده شد، استفاده کنید.

DATES & MORE

خرمای مغزدار اصیل ایرانی

Categories:

Leave a Comment