تاریخچه انواع بار و انرژی بار
Posted on: 2022-08-03 Posted by: admin Comments: 0

تاریخچه انواع نات بار و انرژی بار

داستان شکل گیری انرژی بار و نات بار ها

تاریخچه استفاده از انواع مختلف بارها به زمان های بسیار قبل بر می گردد. بارها هر آنچه را که بخواهیده طور کامل در خود دارند. مثلا اگر می خواهید حجم عضلات خود را افزایش دهید می توانید از پروتئین بارها استفاده کنید. می خواهید وزن کم کنید؟ به جای یک وعده غذایی یک بار غلات بخورید. می خواهید یک خوراکی سالم بدون مواد نگهدارنده بخورید؟ بارهای میوه را استفاده کنید.

 این بارهای خوراکی مثل یک آینه هستند: آنها منعکس کننده تمام وسواس ها و اضطراب های فرهنگی ما در مورد غذا هستند. آنها تمام امیدها و ترس های تغذیه ای ما را در یک وعده بسته بندی می کنند.

اولین انرژی بارها برای تامین انرژی فضانوردان در هنگام ماموریت های فضایی ساخته شد. Pillsbury برای اولین بار در دهه 60 میلادی میله های خوراکی را با ماندگاری بالا بدون نیاز به یخجال را برای فضانوردان ابداع کرد. در سال 1970، Pillsbury یک برند برای این میله های غذایی فضانوردان ثبت کرد، سپس آنها را با بسته بندی جدید به عنوان یک میان وعده مناسب از نظر تغذیه ای برای مصرف کنندگان تبلیغ کرد.

تاریخچه اولین انرژی بار
Pillsbury Bar

با کمرنگ تر شدن برنامه فضایی دولت آمریکا و پایان زمان جنگ سرد، بارهای غذای فضایی کم کم از بازار محو شدند و انرژی بارها که امروز می‌شناسیم تا سال 1986 وجود نداشتند. در این سال برایان ماکسول دونده ماراتن‌ کانادایی اولین انرژی بار را به بازار معرفی کرد. ماکسول در مورد محصولی که او و همسرش پس از پایان مسابقه ماراتن با هدف بازاریابی برای محصول در اختیار سایر دوندگان قرار می دادند، گفت:

من انرژی بار کاملی را ایجاد می‌کنم تا به ورزشکاران کمک کند در مسابقات مسافت‌های طولانی بدون کمبود گلیکوژن زنده بمانند. او برند خود را در سال ۲۰۰۰ به قیمت ۳۷۵ میلیون دلار به نستله فروخت.

لازم نیست برای خوردن انرژی بار یک دونده ماراتن باشید، اما با خوردن یک انرژی بار می توانید سبک زندگی آنها را الگوبرداری کنید.

بخوانید از تاریخچه اولین انرژی بار
برایان مکسول و همسرش

به زودی، رقبایی مانند Clif Bar، Balance Bar و بارهای Muscle Milk وارد فضا رقابتی شدند و خود را به عنوان یک میان وعده سالم و پرانرژی برای جامعه هدف خود عرضه کردند. آن ها مطمئن نبودند به غیر از حس کلی «سلامتی» به دنبال چه چیزی هستند.

MuscleMilkBar تاریخچه بار
clif bar تاریخچه بار ها

“انرژی بارها که قرار بود به عنوان سوخت برای ورزشکاران به بازار عرضه شوند به زودی به فرهنگ اصلی غذا و میان‌وعده تبدیل شدند.”

در اواخر دهه 90 و اوایل دهه 2000، نفوذ انرژی بارها به رژیم‌های غذایی اصلی باعث ایجاد تنوع بیشتر شد. برخی برندها مانند Clif Bar و Quest Nutrition مردان را به عنوان جامعه هدف برگزیدند و مزیت های رقابتی مانند سوخت تمرینات تاکید کردند در حالی که برندهایی مانند ThinkThin و Zone زنان را با شعار کمک به کاهش وزن مورد هدف قرار دادند.

QuestSnackBars تاریخچه بار ها

پیام‌های بازاریابی این برندها عمدتا بر محورهایی همچون «این باعث می‌شود احساس سیری کنید» یا «تعداد کالری و چربی مورد نیاز شما را دارد» یا «قسمت‌ها از قبل ساخته شده‌اند، بنابراین هیچ حدس و وسوسه‌ای وجود ندارد» استوار بود که به طور واضح در فرهنگ رژیم غذایی زنان وجود داشت و چندان برای مردان مهم نبود.

RxBar یکی از محبوب ترین های بازار است، و به صورت کاملا واضح مواد تشکیل دهنده آن را با نوشته های سفید پررنگ در روی لفاف بسته بندی فهرست می‌کند: 3 سفیده تخم‌مرغ، 6 بادام، 4 بادام هندی، 2 خرما

Larabar به طور مشابه بر “حداقل مواد خالص” خود تأکید می کند، که معمولاً چیزی بیش از خرما و بادام هندی با مقداری دارچین یا کره بادام زمینی آن نیست.

بیانیه ماموریت KIND Bar می گوید که « اگر نمی توانید یک ماده را تلفظ کنید، نباید وارد بدن شما شود»، جمله ای که نشانه مواد خالص و «طبیعی» در آن است.

PBCleanWhey_Embedded
rxbar تاریخچه بار
f_img_2x

برندهای انرژی بار می خواهند چیزی بیش از یک راه حل سریع ارائه دهند. آنها می خواهند شما را قوی تر یا لاغرتر کنند، هر کدام که شما ترجیح می دهید. آنها می خواهند وعده های غذایی شما را جایگزین کنند، به شما احساس سلامتی بدهند، به شما کمک کنند که ظاهر خوبی داشته باشید، شما را از احساس گناه بعد از خوردن یک وعده غذایی پرکالری پاک کنند.

تاریخچه انواع بار

بارها را به طور کلی می توان در 3 گروه اصلی تقسیم بندی کرد:

1-انرژی بارها

انرژی بارها به سه دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

  • نات بار یا بار آجیلی

نات بارها محبوبترین بارهای خوراکی هستند و بیشترین سهم بازار بارها را در اختیار دارند. ساختار آن ها از انواع مغز تشکیل شده و جهت انسجام این مغزها در کنار هم از موادی نظیر شیره، عسل، شربت ذرت یا شربت نیشکر استفاده می شود.

  • بار میوه خشک

انواع میوه های خشک به عنوان مواد تشکیل دهنده اصلی این نوع بار به کار می روند. علاوه بر میوه خشک از درصد کمتری آجیل یا مغز به همراه دانه های خوراکی در این بارها استفاده می شود.

  • بار خرما

در بار خرما از خمیر خرما به عنوان ماده اصلی و انسجام دهنده سایر مواد تشکیل دهنده در کنار هم استفاده می شود. در این نوع بار نیز علاوه بر خمیر خرما می توان از انواع میوه خشک و مغز آجیل استفاده کرد. مهم ترین شاخص در تعریف ترکیبات انواع بار دلنشین بودن طعم این مواد در هنگام جویدن برای مصرف کننده می باشد.

2-پروتئین بارها

پروتئین بارها به سه دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

  • پروتئین بار

این نوع بار از انواع مغز و میوه های خشک تشکیل شده است با این تفاوت که با اضافه کردن موادی مثل سفید تخم مرغ، آب پنیر و یا پودرهای پروتئین مخصوص بدنسازان میزان پروتئین آن را افزایش می دهند. در پروتئین بارهای مخصوص جامعه گیاهخواران یا وگان ها به جای استفاده از سفیده تخم مرغ از انواع دانه های گیاهی حاوی پروتئین همچون جو دوسر، کینوا و یا دانه سویا استفاده می شود.

  • کتو بار

این نوع بار مناسب افرادی است که با استفاده از رژیم های کتو به دنبال کاهش وزن هستند. در این بارها میزان چربی در بالاترین حد و میزان کربوهیدرات در پایین ترین حد ممکن می باشد.

  • کندی بار

مخاطب اصلی این نوع بار خانم ها و کودکان هستند. در کندی بارها میزان شکر در بالاترین حد بوده و مناسب ورزشکاران یا کسانی که به دنبال یک میان وعده سالم و مقوی هستند نیست.

3-بارهای غلات

بارهای غلات نیز به سه دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

  • بار غلات

در ساختار این نوع بار از انواع غلات و دانه ها استفاده می شود. جوی دو سر که میزان پروتئین بسیار زیادی نیز دارد، تقریبا جز ثابت تمامی این بارهاست. دانه های دیگر از جمله کینوا، ارزن، فرآورده های حجیم شده برنج (برنجک) و ذرت و دانه های سویا نیز در تولید این بارها مورد استفاده قرار می گیرند.

  • بار جویدنی

این نوع بار از زیرمجموعه های بار غلات بوده و چون مانند آدامس مدت نسبتا بیشتری برای جویدن نیاز دارد مورد علاقه کودکان می باشد.

  • گرانولا بار

در تولید این نوع بار ترکیبی از جو پرک و انواع میوه خشک و مغزهای آجیل مورد استفاده قرار می گیرند.

تمامی دسته بندی های فوق را می توان با استفاده از روکش شکلات و یا تکه های شکلات به بارهای شکلاتی تبدیل کرد. جامعه هدف این دسته از بارها بیشتر بانوان عاشق شکلات و کودکان هستند. استفاده از شکلات تلخ در این نوع بارها می تواند سلامت محور بودن محصول را حفظ کند ولی قطعا جامعه هدف محدود تری داشته و خوشمزگی بارهای شکلات شیرین را نیز نخواهد داشت.

در میان دسته بندی های فوق خصوصا پروتئین بارها محصولاتی بدون استفاده از فرآورده های حیوانی مثل تخم مرغ در برخی از برندها وجود دارد که مناسب افراد گیاهخوار یا وگان ها می باشند.

برای سایر افراد علاوه بر سفیده تخم مرغ از شیر و یا آب پنیر نیز برای افزایش میزان پروتئین علی الخصوص در پروتئین بارها استفاده می شود.

zone perfect

آنچه واضح است روند رو به رشد استفاده از میان وعده های سالم و پرانرژی خصوصا در کشورهای در حال توسعه همچون ایران است. علاوه بر آن گرایش به سبک زندگی سالم و پایدار خصوصا در بین جوانان ایرانی باعث گسترش روزافزون اندازه بازار انواع بار و همچنین برندهای فعال در این حوزه شده است. برای بسیاری از افرادی که زمان زیادی برای صرف ناهار به دلیل مشغله کاری ندارند، یک میان وعده از پیش بسته بندی شده مانند انواع بارها ممکن است بهترین و اقتصادی ترین گزینه باشد.

bars-960-20025951
Categories:

Leave a Comment