راه مقابله با خستگی
Posted on: 2021-11-29 Posted by: admin Comments: 1

چگونه با خستگی روزانه مقابله کنیم؟

برای اینکه همیشه سرحال و سرزنده باشیم چه کنیم؟

همه‌ی ما در زندگی روزمره دچار خستگی، بی حالی و یا بی حوصلگی می‌شویم. راه مقابله و رفع این خستگی برای هر فرد متفاوت از دیگران است. به خصوص اگر در روزی که بی حال هستیم کاری مهم و نیاز به تمرکز داشته باشیم، راه هایی هست که می تواند به رفع این خستگی کمک کند. از تحرک و حرکات کششی گرفته تا گوش دادن به موزیک و یا تغذیه سالم و انرژی زا و تنظیم قند خون.

  • افزایش تحرک و ورزش روزانه

برخلاف آنچه اکثریت تصور می‌کنند، استراحت برای رفع خستگی، ممکن است بر بی حالی شما بی افزاید . در صورتی که افزایش تحرک و جنب و جوش و قرار گرفتن در فضای باز می‌تواند با ترشح اندروفین و ایجاد نشاط، شما را سرحال آورده و در بهبود خلق و خوی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. توجه داشته باشید که تحرک بیش از اندازه هم، شما را خسته خواهد کرد.

پس به طور کلی داشتن یک برنامه ثابت برای ورزش روزانه، از بی حوصلگی و کسالت شما جلوگیری می‌کند.

  • تقویت گلبول های قرمز خون با تغذیه سالم

گلبول‌های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند که مسئولیت رساندن اکسیژن به سراسر بدن را دارند. آهن یکی از اصلی ترین مواد معدنی برای افزایش میزان هموگلوبین خون است. هنگامی که سطح آهن خون کاهش میابد و دچار کم خونی می‌شویم، احساس خواب آلودگی و خستگی به ما دست می‌دهد.

خرما یکی از میوه‌های سرشار از آهن بوده که مصرف آن در رژیم غذایی بسیار توصیه می‌شود . همچنین خرما به دلیل قند موجود در آن باعث تنظیم قند خون و افزایش سطح انرژی می‌شود. علاوه بر آن طبع گرم خرما در هنگام بی حالی و افت فشار،  می تواند کارساز باشد.

خوردن چند خرما در روز، آهن مورد نیاز شما را فراهم می کند چرا که در هر 100 گرم خرما، 3 تا 5 میلی گرم آهن وجود دارد.

تاثیر شگفت انگیز مرکبات بر رفع خستگی

خرما با پوست پرتغال

مصرف انواع مرکبات از میوه تا آب میوه و حتی پوست آن، راه مناسبی برای درمان بی حالی و خستگی است.

در میان پوست مرکبات اما پوست پرتغال خواص شگفت انگیزی برای جلوگیری از سرطان دارد. قبل از هر چیز بهتر است با رادیکال ها آشنا شوید. بدن به طور دائم وقتی در معرض بسیاری از مواد قرار می گیرد آسیب پذیر می شود. یکی از این مواد رادیکال های آزاد هستند که به سلول ها و DNA ، آسیب می رسانند و باعث بروز سرطان می شوند.

مصرف مواد حاوی آنتی اکسیدان ها، بهترین راه برای محافظت در برابر رادیکال های آزاد است. پوست پرتقال به طور طبیعی سرشار از آنتی اکسیدانی به اسم متوکسی فلاون است اما شاید مصرف آن، شکل متداولی نداشته باشد. خرما با پوست پرتقال بانکت، یک ترکیب تازه و خوشمزه است که مواد فیبر، معدنی و ویتامین‌های خرما و خواص شگفت انگیز پوست پرتقال را به طور همزمان برایتان تامین می‌کند تا علاوه بر رفع بی‌حالی و کسالت، به سلامتی شما کمک کند.

پوست پرتقال همچنین حاوی میزان زیادی ویتامین C بوده که با تقویت سیستم ایمنی بدن خطر ابتلا به سرماخوردگی، آنفلونزا و کرونا را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن پوست پرتقال حاوی ترکیباتی به نام هسپردین و نوبیلتین می‌باشد که به کاهش فشار خون و و کلسترول کمک کرده و خطر بیماری‌های عروقی را کاهش می‌دهد. همچنین ترکیبات موجود در پوست پرتقال باعث خروج آسان مخاط در ریه ها و پاکسازی آن می‌شود.

به طور کلی تمامی موارد بالا در زمره سبک زندگی سالم و پایدار یا Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS) که امروزه به یک روند جهانی تبدیل شده است، قرار می‌گیرند.

برخی از انتخاب‌های به ظاهر ساده تاثیر به سزایی در سطح سلامتی ما به خصوص در سنین میانسالی و کهن سالی دارند. ضمن اینکه کودکان همواره حتی کوچک ترین رفتارهای اطرافیان به ویژه والدین خود را به عنوان الگوی رفتاری ادامه می‌دهند. تک تک این رفتارها باعث شکل گیری فرهنگ زندگی و غذایی یک کشور یا منطقه می‌شود.

انتخاب سبک زندگی سالم و پایدار که به تازگی در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است، یکی از این انتخاب هاست.

راه مقابله با خستگی
Categories:

1 people reacted on this

  1. خرما رو تو زمستون سرد با یه فنجون چای داغ امتحان که بکنی خستگی رو کلا از تنت بیرون میکنه. در مورد LOHAS تا حالا نشنیده بودم جالب بود خیلی

Leave a Comment