بزرگترین و کوچکترین خرمای جهان در یک قاب
Posted on: 2022-04-04 Posted by: admin Comments: 0

فیل‌و‎فنجون،‌بزرگترین‌‌وکوچکترین‌خرما

بزرگترین و کوچکترین خرمای جهان در یک قاب

دو نوع خرمای مجول و خاصویی به ترتیب بزرگترین و کوچکترین انواع خرما هستند و هر یک طرفداران خاص خود را دارند. خرمای مجول علاوه بر اینکه بزرگترین خرمای جهان است، گران ترین خرما در بین تمامی انواع خرما می‌باشد. این خرما بومی کشور مراکش بوده و قیمت نوع مرغوب آن به حدود 20 دلار در هر کیلو می‌رسد. این نوع خرما همچنین در آمریکا، عربستان، آفریقای جنوبی، اردن و فلسطین نیز کشت می‌شود.

نخل‌های این خرما چند سالی است که در ایران کشت شده و به بار نشسته است اما اندازه و کیفیت محصول با نمونه‌های کاشته شده در مراکش، اردن و فلسطین به دلیل شرایط خاص آب و هوایی قابل مقایسه نمی‌باشد. بهترین استان‌ها از لحاظ شرایط آب و هوایی و اقلیمی برای کاشت خرمای مجول استان‌های فارس و بوشهر هستند. این خرما در حال حاضر در استان‌های هرمزگان، کرمان، خوزستان، فارس و بوشهر کشت می‌شود (نخل‌های خرمای مجول، تقریباً 10 سال پیش توسط وزارت جهاد کشاورزی به منظور انجام تحقیقت از آفریقا به ایران آورده و به صورت آزمایشی کشت شد.)

وزن خرمای مجول گاهی تا 40 گرم می‌رسد که با توجه به نیمه خشک بودن این نوع خرما بسیار زیاد است. برای اینکه معیار مقایسه بهتری داشته باشید وزن درشت ترین خرمای مضافتیِ تر، حداکثر 22 گرم می‌باشد. (به طور کلی هر عدد از انواع خرماهای تر به دلیل رطوبت زیاد وزن بیشتری نسبت به هر عدد خرمای خشک یا نیمه خشک دارد.)

طول میوه خرمای مجول حداقل 5 سانتیمتر بوده و گاهی به بیش از 7 سانتیمتر می‌رسد.

خرمای خاصویی اما کوچکترین خرمای جهان است و با نام خرمای خاصه یا خاصی نیز شناخته می‌شود. اندازه این خرما تنها 1.5 سانتیمتر و وزن آن فقط 6 گرم است.

بهترین شرایط برای رشد خرمای خاصویی کوهپایه‌ها می‌باشد. به همین دلیل بهترین نوع این خرما در شهرستان‌های جم، عسلویه، فیروز آباد، قیروکازرون، کنگان، فراشبند استان بوشهر که در کوهپایه‌های زاگرس واقع شده اند کشت می‌شود.

خرمای خاصویی در زمره خرماهای دیررس است و فصل آن، پاییز می‌باشد. خرمای خاصویی بر خلاف اندازه کوچک طعمی بسیار دلنشین و طرفداران زیادی در ایران دارد.

شرح مِجول خاصویی
رنگ
قهوه‌ای مایل به قرمز
قهوه‌ای روشن
اندازه(حداقل)
5cm
1.5cm
اندازه(حداکثر)
7cm
2cm
وزن(حداقل)
20gr
6gr
وزن(حداکثر)
24gr
7gr
نسبت گوشت به هسته
93%
88%
Categories:

Leave a Comment