خواص شگفت انگیز شکلات تلخ
Posted on: 2022-05-07 Posted by: admin Comments: 0

همه چیز درباره فواید شکلات تلخ

شکلات تلخ و خواص شگفت انگیز آن

تاریخچه‌ی کاکائو به پنج هزار سال پیش بر می‌گردد، یعنی زمانی که در آمریکای جنوبی و مرکزی آن را به عنوان ماده‌ی خوراکی نوشیدنی و دارو مصرف می‌کردند. خواستگاه کاکائو جنگل‌های مرطوب استوایی بوده و در بخش شمالی آمریکای جنوبی، مکزیک و جنگل های آمازون نیز یافت می‌شود، ولی امروزه بیشترین تولید کاکائو به نواحی استوایی آفریقا اختصاص دارد.

اکنون بعد از گذشت هزاران سال شکلات و کاکائو وارد سبد غذایی و مصرفی افراد و خانواده ها شده و یک خوراکی محبوب است. برای تولید شکلات، میوه کاکائو را پس از چیدمان انبار کرده تا به اندازه کافی پوسیده شود. سپس آن را آسیاب می کنند تا قابل مصرف گردد.

شکلات بر اساس درصد تلخی و ترکیبات، انواع مختلفی دارد. شکلات های رایج معمولا ترکیبی از شکر، شیر، کره کاکائو و پودر کاکائو و… هستند و طرفداران زیادی دارند. شکلات سفید کمترین درصد کاکائو و انواع شکلات‌های دارک یا تلخ با درصد کاکائوی بیشتر دارند که به دلیل فواید بسیار زیاد که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت، روز به روز مصرف کنندگان بیشتری پیدا می‎‎‌‌کنند.

برخلاف آنچه تصور می‌شود شکلات تلخ نه تنها مضرات شکلات را ندارد بلکه برای سلامتی بدن بسیار مفید بوده تا جایی که مصرف روزانه آن توسط متخصصان علوم تغذیه توصیه می شود.

در شکلات تلخ از کره کاکائو به میزان بیشتری نسبت به کره شیری استفاده می شود. هر چقدر درصد کاکائو بیشتر باشد، شکلات تلخ تر بوده و از آنتی اکسیدان‌های بیشتری مثل پلی فنل‌ها و فلاونوئیدها برخوردار است.

شکلات تلخ منبعی غنی‌ از مواد معدنی همچون منیزیم، منگنز، پتاسیم، آهن، مس بوده و همچنین ویتامین‌های A,B,K12  را برای بدن تامین می‌کند. آنتی اکسیدان موجود در شکلات تلخ، رادیکال های آزاد که یکی از عوامل اصلی ایجاد بیماری های خطرناک همچون سرطان هستند را از بین برده و مانع از شکل گیری بیماری‌های قلبی و پیری زودرس می شود. همچنین آنتی اکسیدان‌هایی مانند کاتچین‌ها و پلی فنل‌ها با کاهش فشار خون و انعطاف پذیری شریان ها، مانع از سکته مغزی شده و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

خوردن شکلات تلخ با آزاد سازی اندورفین در بدن موجب ایجاد احساس سرزندگی و خوشحالی و کاهش استرس شده و با وجود تئوبرومین و کافئین، از افسردگی جلوگیری می کند.

برای افرادی که دچار چربی خون و یا دیابت هستند، مصرف شکلات تلخ به صورت ناشتا، می تواند در کنترل چربی خون و کاهش قند خون ، به آنها کمک کند و حتی موجب کاهش وزن شود.

شکلات تلخ و خواص آن

به دلایل مذکور در تولید خرماهای مغزدار شکلاتی بانکت از شکلات تلخ استفاده شده است. خرماهای مغزدار با روکش شکلات تلخ بانکت علاوه بر طعم خاص و خوشمزه، برای تامین مواد معدنی و ویتامین های بدن بسیار مفید هستند.

یکی از این خرماها خرما با پوست پرتقال و روکش شکلات تلخ است. فقط کافیست یکبار ترکیب طعم شیرین خرما، تلخی شکلات تلخ و مزه خاص پوست پرتقال را امتحان کنید تا عاشقش شوید!

خرمای گردویی با روکش شکلات بانکت که طعمی آشنا و نوستالژیک دارد نیز علاوه بر تأمین مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز، انرژی لازم برای فعالیت‌های متداول روزانه را برای شما فراهم کرده و روز شما را می‌سازد.

Categories:

Leave a Comment