خرما و ورزش
Posted on: 2021-09-28 Posted by: admin Comments: 0

خواص اعجاب‌ آور خرما برای ورزشکاران

نقش خرما در سلامت ورزشکاران

 خرما با نام علمی فونیکس داکتی‌لیفر (Phoenix dactylifera) یکی از  کهن ترین و قدیمی ترین میوه‌هایی است که در خاورمیانه و شمال آفریقا کشت می‌شود.

آشنایی با خواص خرما

زمان مطالعه: 10 دقیقه

همواره خرما یکی از اصلی ترین گزینه‌های تامین انرژی برای فعالیت روزانه و ورزش محسوب می‌شود. خرما حاوی املاح معدنی‌ بوده که برای ورزشکاران ضروریست و به دلیل داشتن پروتئین و آهن برای قبل و بعد از تمرین توصیه می‌شود.

با توجه به سطح گسترده کشت خرما در ایران، انواع بسیاری از آن در کشور یافت می‌شود اعم از خرمای زاهدی، مضافتی، کلوته، خاصویی، مجول، ربی، پیارم و …

چرا خرمای کلوته؟

خرمای کلوته منبع غنی از فیبر، انواع ویتامین  و مواد معدنی از جمله آهن، پتاسیم، کلسیم، سدیم و … می‌باشد که دارای فواید بسیار زیاد برای سلامتی هستند. علاوه بر آن خرمای کلوته به دلیل نیمه خشک بودن، از ماندگاری بالاتری نسبت به انواع خرمای تر از جمله مضافتی، برخوردار است.

این نوع خرما موجب تامین انرژی روزانه بدن، حفظ سلامت و بهبود عملکرد سیستم عصبی می شوند و یکی از مهم ترین مواد غذایی برای ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی می باشد.

از مزایای خرمای کلوته شیرینی متعادل و به عبارت دیگر میزان قند کمتر در مقایسه با سایر خرماها بوده و برای ورزشکاران در دوره رژیم های کاهش وزن، عالیست.

کربوهیدرات موجود در خرمای کلوته انرژی لازم برای انجام تمرین های سخت ورزشی را فراهم می کند و بهترین جایگزین برای نوشیدنی های انرژی زاست. بنابراین توصیه می شود 2 الی 4 عدد خرما حدود 30 دقیقه پیش از تمرین بخورید.

بانکت، تجربه‌ای نو:

بانکت برای اولین بار با تولید خرماهای بسته بندی تک عددی در شرایط کاملا بهداشتی علاوه بر حفظ کیفیت خرما به دور از انواع ویروس، باکتری و آلودگی های محیطی، سعی کرده تا با ایجاد طعم‌های تازه و یادآوری طعم‌های نوستالژیک، تجربه‌ی به یاد ماندنی‌ای را رقم بزند.

خاصیت خرما برای سلامت

هنگام ورزش و انجام تمرینات، پتاسیم  بدن کاهش می‌یابد و گاهی گرفتگی عضلات رخ می دهد، از این رو مصرف خرما که سرشار از پتاسیم است، مانع از گرفتگی عضلات شود. همچنین مصرف خرما بعد از تمرین و فعالیت های روزانه به ریکاوری بدن کمک شایانی می کند.

هنگام  ورزش سوخت و ساز بدن افزایش می‌یابد، بنابراین مصرف میوه ای همچون خرما که حاوی املاح معدنی فراوانی است، توصیه می شود. ترکیب خرما با مغز گردو، بادام زمینی و سایر ترکیبات می‌تواند یک میان وعده سالم و کامل برای فعالیت های روزانه کودکان و سالمندان باشد.

Categories:

Leave a Comment