Posted on: 2021-10-27 Posted by: admin Comments: 0

باورهای غلط درباره خرما

باورهای غلط درباره خرما چیست؟

از آنجایی که بسته بندی خرما در ایران توسط شرکت‌ها و یا باغداران عمدتا بصورت سنتی و بدون توجه به فرهنگ سازی و ایجاد برندهای قوی با هویت مشخص انجام می‌شود، عمدتا نوع خرما به جای برند در ذهن مخاطبان و مصرف کنندگان خرما شکل گرفته است.

زمان مطالعه: 15 دقیقه

برخی از انواع خرما به دلیل سطح کشت محدود، فقط در منطقه‌ای که کشت می شوند شناخته شده هستند و مشتریان در سایر نقاط کشور این نوع خرماها را نمی‌شناسند.

به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان خرما در ایران بر این باورند که انواع خرما با اندازه بزرگ تر خرماهای باکیفیت تر و بهتری هستند؛ در صورتی که این یک باور کاملا نادرست است.

مثلا دو نوع خرمای مجول و خاصویی که به ترتیب بزرگترین و کوچکترین انواع خرما هستند هر یک طعم، خواص، ویژگی‌های منحصر بفرد و طرفداران خاص خود را دارند. خرمای پیارم سرشار از پتاسیم بوده و قند آن از نوع فروکتوز و برای افراد دیابتی مناسب است، در حالی که خرمای خاصویی به خاطر آنتی اکسیدان‌هایی که دارد از بروز سرطان جلوگیری می کند. 

پس اندازه‌ های متفاوت یک نوع خرما نیز دلیلی بر بهتر بودن خرماهای بزرگتر و یا بدتر بودن خرماهای کوچک تر نیست.

خاصویی
ربی
مشاهده خرمای کبکاب و پراکندگی تولید و صادرات
مجول

از آنجایی که خرمای مضافتی بیشترین حجم تولید و بازار مصرف در ایران را دارد به اشتباه به مبنایی برای مقایسه در ذهن مصرف کنندگان خرما، علی الخصوص در نیمه شمالی کشور تبدیل شده است. البته خرمای کبکاب محبوب ترین خرمای خطه جنوب است.

به عنوان مثال فارغ از اندازه خرما، خرمای کلوته سرشار از فیبر، آهن و پتاسیم است و به عنوان یک خرمای نیمه خشک ماندگاری بالاتری نسبت به انواع خرما‌ های تر از جمله خرمای مضافتی دارد. خرمای استعمران یا خرمای سایر قند و کالری بالایی دارد و مناسب ورزشکاران است. خرمای ربی همچون کلوته از ماندگاری بالایی برخوردار است. خرمای مرداسنگ طبعی سرد دارد (شواهد علمی دقیقی در این خصوص وجود ندارد).

 خرمای زاهدی دارای مواد معدنی فوق العاده بالایی است که از جمله مهم ترین آنها می‌توان به منیزیم، آهن، پتاسیم، منگنز، کلسیم و … اشاره کرد.

در سال های اخیر همگام با گسترش شبکه های اجتماعی و اینترنت، جریان اطلاعاتی بهتری در حوزه مواد غذایی از جمله خرما شکل گرفته و مخاطبان به اطلاعات بهتری دسترسی دارند.

خرمای مضافتی
خرمای کلوته

ما در بانکت و در بخش خرماپدیا سعی داریم تا با ارائه اطلاعات دست اول و فرهنگ سازی در حوزه خرما و محصولات مرتبط در ارتقای دانش مشتریان و مصرف کنندگان خرما سهمی هر چند کوچک داشته باشیم.

Categories:

Leave a Comment