معسل خرما
Posted on: 2021-09-11 Posted by: admin Comments: 0

معسل خرما (معجون خرما)

معسل خرما | معجون خرما و کنجد

تاریخچه معسل خرما یا خرما معسل به خوزستان برمی‌گردد. با اینکه در خوزستان انواع غذاها و دسرهای شناخته شده‌ی ایرانی تهیه می‌شود اما دسرهای محلی جایگاه و طرفدارهای خودش را دارد. در ادامه میخواهیم طرز تهیه معسل خرما جنوبی را که دسری سنتی به شمار می‌آید و به آن مدبس خرما نیز گفته می‌شود مرحله به مرحله توضیح دهیم.

  • زمان آماده‌سازی: 15 دقیقه
  • زمان تهیه یا پخت: 15 دقیقه
  • مناسب برای حداقل 8 نفر
  • سلامت
  • مناسب برای گیاهخواران

زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش تهیه

مواد لازم برای تهیه کیک خرما

خرمای خاصویی | 500 گرم 
شیره خرما | 200 گرم 
پودر زنجبیل | یک قاشق چایخوری 
کنجد | به میزان دلخواه 

مراحل آماده سازی معسل

مرحله اول

طرز درست کردن معسل خرما به این شکل است که ابتدا شیره خرما را روی گاز حرارت می‌دهیم تا به نقطه جوش برسد. بعد کف روی شیره را جدا کرده و دور می‌ریزیم. بهترین خرما برای معسل، خرمای خاصویی است که البته با خرما برحی نیز درست می‌شود.

 

مرحله دوم

کنجدها رو کمی تفت بدید. می‌تونید از کنجد خام هم استفاده کنید ولی کنجد بوداده معسل خرما رو خوشمزه‌تر می‌کنه. یادتون باشه معسل خرما هر چی پرکنجدتر باشه لذیذتره!

مرحله سوم

بعد از این که شعله گاز رو خاموش کردیم پودر زنجبیل و کنجد رو به شیره اضافه می‌کنیم و خوب مخلوط می‌کنیم. مقدار پودر زنجبیل کاملاً به ذائقه شما بستگی داره ولی تندی اون برای این معجون باید محسوس باشه.

مرحله چهارم

در این مرحله خرمای خاصویی با هسته رو به مخلوطمون اضافه می‌کنیم و خوب هم می‌زنیم.

معسل خرمای شما تو مدت زمان خیلی کوتاهی آماده شد. حالا این بمب انرژی رو توی یه ظرف در بسته به مدت چند روز توی دمای محیط نگهدارید.

توجه داشته باشید که استفاده از خرمای خاصویی شکل بهتری به این معجون خرما می‌ده ولی از خرمای کبکاب هم می‌تونید برای تهیه معسل خرما استفاده کنید.

خرماهای گوشتی مثل خرمای مضافتی به هیچ وجه برای تهیه معسل خرما مناسب نیستند.

یادتون باشه که خرماها باید توی شیره خرما شناور باشن!

اگر ترکیب طعم ادویه‌های مختلف اذیتتون نمی‌کنه می‌تونید پودر هل یا پودر دارچین هم در مرحله دوم به همراه پودر زنجبیل اضافه کنید.

اگر طعم شیرینی زیاد خرما و شیره خرما رو خیلی دوست ندارین می‌تونید معسل خرما رو با مقدار مساوی ارده کنجد ترکیب کنید و نوش جان کنید.

ترکیب طعم گس ارده با شیرینی معسل خرما یه ترکیبه بی نظیره.

در آخر یادتون باشه درسته که معسل خرما یه میان وعده سالم و خونگیه ولی میزان کالری نسبتاً بالایی داره.

پس در مورد میزان مصرف معسل خرما بیشتر مراقب باشید و یا قبل از ورزش و فعالیت‌های سنگین بدنی حتماً از این میان وعده سالم و سرشار از انرژی میل کنید.

برای اینکه بیشتر در مورد خرما بدانید به صفحه خرماپدیا مراجعه کنید.

Categories: