خرمای زاهدی
Posted on: 2021-09-19 Posted by: admin Comments: 0

خرمای زاهدی | Zahedi Date

خواص خرمای زاهدی و ویژگی های آن

خرمای زاهدی یکی از انواع خرما ایران است و در نقاط مختلفی از ایران کشت می شود. بصورت کلی مرغوب ترین نوع خرما زاهدی در ایران و بخصوص در شهرستان قیروکارزین و یا بوشهر وجود دارد.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرمای زاهدی
  • وزن حداقل 7 و حداکثر 10 گرم
  • نسبت گوشت به هسته حدود 83 درصد
  • طول میوه حدود 3 تا 4 سانتی متر
  • رنگ قهوه ای روشن

این خرما در زمره خرماهای نیمه خشک قرار می گیرد. میانگین برداشت محصول هر درخت نخل زاهدی، 80 تا 100 کیلوگرم می باشد. متوسط میزان برداشت این نوع خرما از هر هکتار نخلستان حدود 15 تن می باشد که در رتبه چهارم انواع پربازده ترین نخلستان های کشور بعد از خرماهای برحی، مضافتی و کبکاب قرار می گیرد. (بر اساس گزارش سال 1398 وزارت جهاد کشاورزی-معاونت امور باغبانی-دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری)

زاهدی
سهم انواع خرما از تولید

اخرما زاهدی در شهرستان های کازرون، خرمشهر، اهواز، قیر و کارزین، فراشبند، برازجان، بوشهر، فیروز آباد، لار، خوزستان و بعضا در دیگر شهرهای ایران به خوبی کشت می شود. همچنین در آمریکا و عراق هم نخل این خرما کشت می شود.

خرمای زاهدی شیرینی متعادل و مقدار فیبر زیادی دارد. این نوع خرما اندازه ای متوسط و پوستی نرم و براق دارد و بیضی شکل است. پوست آن قهوه ای روشن و گوشت آن طلایی رنگ است.

خرمای زاهدی برش خورده
خرمای زاهدی

خرمای زاهدی یا قصب جز خرماهای دیررس است و در اواخر شهریور و اوایل پاییز برداشت می شود. این خرما دارای مواد معدنی فوق العاده بالایی است که از جمله مهم ترین آنها می توان به منیزیم، آهن، پتاسیم، منگنز، کلسیم و … اشاره کرد.

Categories:

Leave a Comment